Jakość życia w pracy

 

Pracownicy francuscy wydają się być raczej zadowoleni z jakości życia w pracy, ale nadal istnieją obszary szare, takie jak brak uznania odczuwany przez pracowników i trudności w godzeniu życia prywatnego i zawodowego. To właśnie ujawnia 11. edycja barometru zdrowia i jakości życia w pracy, przeprowadzonego przez Ifop na zlecenie grupy ochrony socjalnej Malakoffa Médérica Humanisa.
Pracownicy są raczej zadowoleni z jakości ich życia w pracy.
Spośród badanych pracowników większość (56%) uważa, że ich firma lepiej dba o ich dobre samopoczucie. Wygląda na to, że 73% respondentów jest zadowolonych z jakości życia w pracy, a 77% pracowników uważa, że ich praca ma sens. Dla nich jakość życia w pracy zależy od dobrej atmosfery, dobrych relacji ze współpracownikami, ale także od uznania przełożonych.

Potrzeba uznania
Jeśli chodzi o atmosferę w ich firmie, 81% uważa, że istnieje dobre zrozumienie. Jednakże, jeśli chodzi o uznanie, 42% uważa, że nie są one uznawane przez przełożonych. Uznanie jest jednak pierwszym czynnikiem motywującym pracowników. Dla Oliviera Derriena, dyrektora generalnego działu Salesforce, "obowiązkiem firmy jest stworzenie środowiska, które pozwala wszystkim wysyłać i otrzymywać w czasie rzeczywistym porady dotyczące obiektywnego uznania". Wydaje się, że pracownicy również chcą mieć większe znaczenie w firmie. Tylko 25% pracowników twierdzi, że ma zdolność do podejmowania decyzji. Podobnie jak uznanie, zdolność do podejmowania decyzji jest niezbędna do motywowania i angażowania pracowników.

Wciąż starają się pogodzić życie prywatne i zawodowe.
Podkreślone w badaniu pojęcie trudności w godzeniu życia prywatnego i zawodowego można wytłumaczyć w szczególności tym, że zwiększyło się tempo pracy. 35% pracowników uważa, że działalność ich przedsiębiorstwa uległa przyspieszeniu, a więcej niż co drugi pracownik doświadczył co najmniej jednej restrukturyzacji lub reorganizacji w swoim przedsiębiorstwie. Zmiany, które miały wpływ na prywatność pracowników. W rzeczywistości, nawet jeśli ingerencja pracy w życie osobiste pozostaje raczej stabilna w porównaniu z poprzednimi badaniami, jest ona nadal obecna, a tym bardziej w przypadku kadry kierowniczej. 32% pracowników regularnie konsultuje swoje zawodowe wiadomości e-mail wieczorem lub w weekendy, a wśród kadry kierowniczej odsetek ten wzrasta do 52%.

Pytani o rozwiązania, które należy wprowadzić, aby lepiej godzić życie prywatne i zawodowe, 47% pracowników chciałoby mieć bardziej elastyczne godziny pracy. Chcą mieć możliwość organizowania swojego dnia pracy w zależności od swoich działań. 31% prosi o skrócenie czasu pracy, a na koniec 25% chce praktykować telepracę.

Odkryj kluczowe dane z 11. edycji barometru zdrowia i jakości życia pracowników w pracy w infogramie. Nie wahajcie się podzielić na portalach społecznościowych!