Czym kierować się podczas zakupu kopiarki?

Wbrew pozorom zakup nowej kopiarki, nie jest prosty, był ułatwić sobie ten proces, warto zwrócić uwagę na kilka, następujących aspektów.

1) Format obsługiwanego papieru, najczęściej wykorzystywanym formatem jest A3, ale także A4. Zdecydowanie, najkorzystniejszym jest wybór urządzenia obsługującego format A3, który z powodzeniem zajmie się A4, analogiczna sytuacja pojawi się w przypadku A4 i A5.

2) Miesięczna obciążalność, innymi słowy, jest to ilość miesięcznych nakładów wykonywanych wydruków oraz kopii. W tej kwestii, warto zwrócić się o pomoc doradcy, bądź przeanalizować ilość zużytego papieru, która pozwoli sprecyzować optymalną miesięczną obciążalność.

3) Funkcjonalność, chodzi tu o funkcje jakie ma pełnić urządzenie. Najczęściej sprzęt jest jednocześnie faksem, kopiarką, drukarką lub skanerem. Nowoczesne kopiarki, mogę być wyposażone również w podajnik dokumentów, interfejs sieciowy oraz możliwość dwustronnego wydruku. W tym podpunkcie, warto przyjrzeć się dodatkowym opcjom, dostępnym w poszczególnych modelach kopiarek. Wyróżniamy opcje:

- automatycznego podajnika dokumentów lub pokrywy szyby,

- drukarki, faksu i skanera,

- karty bezprzewodowej,

- dodatkowych kaset na papier,

- dodatkowego banku papieru

- kaseta wysokiego składowania papieru,

- finiszera [możliwość wykończenia arkuszy (sortowanie, zszywanie, dziurkowanie)]

Prócz wyżej wymienionych opcji, warto zakup dostosować do konkretnych potrzeb biura, bowiem nie warto inwestować w opcje, które nie są potrzebne, a niosą z sobą większe koszty. Te, można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszym z nich, jest koszt eksploatacji. Pod tym pojęciem kryją się elementy wymienne, co określony czas. Chodzi tu głównie o konserwację okresową, tonery, a także wymiana takich elementów jak bęben, zespół wywoływania obrazu i utrwalania oraz rolek, separatorów. Każdy nawet najmniejsze urządzenia elektroniczne posiadają gwarancję, tak jest również w przypadku kopiarek, niemniej jednak dłuższy okres gwarancyjny dotyczy jedynie kopiarek A3. Sama żywotność urządzenia, jest zależna od ilości wykonanych kopii, częstotliwości okresowych przeglądów sprzętu.