TCO, czyli o oszczędzaniu na urządzeniach biurowych

finanse a urządzenia biurowe

Od jakiegoś czasu, gdy kupuje się urządzenia elektroniczne czy urządzenia do biura patrzy się na to jak wygląda w przypadku tych urządzeń parametr TCO*. Jest to bezpośrednie określenie kosztów, jakie będą związane z kupowaniem takiego sprzętu a następnie z jego eksploatacją. W wielu przypadkach taka cecha będzie szczególnie ważna ponieważ dzięki temu kupujący może wybrać dla siebie rozwiązanie najbardziej ekonomiczne i rzeczywiście najlepsze. Postaramy się powiedzieć nieco więcej o tym czynniku.

*Całkowity Koszt Posiadania

- czyli Total Cost of Ownership - to pojęcie, które można określić jako Całkowity Koszt Posiadania. Takie określenie będzie dokładnie oddawać istotę tego problemu oraz całego urządzenia, ponieważ przez obliczenie TCO bierze się pod uwagę zarówno to, ile będzie urządzenie kosztować oraz jakie będą wydatki, które mogą się wiązać z użytkowaniem tego sprzętu. Będą to zarówno takie koszty, które są jawne jak i te, które mogą się pojawić w innym czasie. To pojęcie powstało właśnie po to, by firmy kupując sprzęt mogły podejmować decyzje w sposób świadomy. Właśnie patrząc na te elementy firma może uwzględnić wszystkie istotne dane i będzie mogła podjąć możliwie najlepszą decyzję. Dzięki temu potem będzie łatwiej optymalizować koszty związane z takim urządzeniem. TCO a urządzenia wielofunkcyjne

Ten parametr będzie też bardzo ważny, gdy kupuje się nowe urządzenia do biura. Dzięki temu tak naprawdę będzie można podejmować decyzje świadomie a już przeglądając sprzęt jaki jest do sprzedaży można patrzeć na ten parametr i wyciągać z tego należyte wnioski. Osoba, która kupuje jakiś sprzęt powinna zwracać uwagę na to, że często niższe koszty zakupu sprzętu wcale nie będą wiązać się z tym, że przy użytkowaniu również będzie się ponosić mniejsze koszty. Wręcz przeciwnie te koszty mogą się okazać dużo większe. Obliczenie czynnika TCO nie będzie proste, ponieważ tak naprawdę na ten czynnik wpływa bardzo wiele różnorakich elementów i trzeba przeprowadzić wiele analiz, by rzeczywiście udało się wyciągnąć konstruktywne wnioski.